Sunday, March 8, 2015

Muusika läbi minu (6. osa)

Niisiis. 2008 ja 2009. Põhimõtteliselt võib selle kokku võtta 4 sõnaga. Lady, Katy, Taylor, Miley.

2008 ilmus popmuusikamaailma mitu suurt staari. Kuigi Taylor lõi kodumaal vaikselt laineid juba varem, jõudis ta esimest korda minuni looga Love Story ning järgmisel aastal juba veel suurema hitiga You Belong With Me.
Teine ameerikapõhine staar oli Miley Cyrus, kelle Hannah Montana oli seal midagi fenomenaalset, kuid esimene ülisuur hitt, mis mind kaasa tõmbas, oli Party In The USA. Kuigi ka 7 Things oli okei.
Kolmas uustulnuk oli Katy Perry, kelle hitid I Kissed A Girl ja Hot n Cold kõlasid kõigilt kanalitelt.
Neljas ning nende aastate vaat et suurim uustulnuk oli Lady Gaga, kelle Just Dance oli viisakas ja rahulik debüütsingel, kuid Poker Face vallutas maailma kuudeks. Lisaks tulid neil aastatel veel LoveGame ning teise albumi esisingel Bad Romance. Kui ma mõtlen tagasi eelmise dekaadi peale, siis Poker Face on ilmselt minu top 5 lemmikloo hulgas ning Bad Romance ei jääks ka seal listis väga kaugele.

Veidi väiksema kaliibriga uustulnukad olid Leona Lewis looga Bleeding Love, Rootsi “Leona Lewis” Agnes looga Release Me, neist kõige pikema edulooga Cheryl Cole Fight For This Love ning “vaese mehe Amy Winehouse” Gabriella Cilmi looga Sweet About Me.

Euroopa naislauljaid oli veel pildil, rumeenlanna Inna looga Hot ning hollandist pärit üks esimesi juutuubi leide Esmee Denters looga Outta Here.

Püsides naiste lainel, siis Beyonce jätkas oma head hoogu lugudega If I Were A Boy, Halo ja Sweet Dreams, mis on ühed viimastest tõesti headest lugudest tema esituses.

Kui te siinkohal mõtlete, et kas mõni meeslaulja ka neil aastail hitte tegi, siis jah, paar tükki tõesti. Usher oli sel ajal taas kuum nimi lugudega Love In This Club ja Moving Mountains. Pehmet rnb sugemetega poppi harrastasid nii Chris Brown, Ne-Yo kui ka Jason Derulo.

Enrique oli jätkuvalt suurel pildil tänu lauludele Can You Hear Me ja Taking Back My Love ning mees, kellega ta järgnevate aastatega mitu ühist lugu teeb, Pitbull, murdis muusikamaastikule. Hotel Room Service oli küll tema teine hitt, kuid minu arvates palju parem kui esimene.

Ka selline mees nagu Mika nautis oma karjääri viimaseid suuri edusid looga Happy Ending.

Selline huvitav duo nagu Akon ja Kardinal Offishall tegid neil aastail 2 väga head lugu, Dangerous ja Beautiful.

Rääkides duodest, siis Akon tegi koostööd ka David Guettaga, mille tulemusel sündis Sexy Bitch. Järgmine lugu on pigem trio, sest Timbalandi osakaal oli Justini ja Madonna loos 4 Minutes päris suur.

Tulles nüüd erinevate ansamblite juurde, siis The Black Eyed Peas nautis oma viimast head lugu täiel rindel ning selleks oli 2009 aasta peohitt I Gotta Feeling.

Pussycat Dolls oli veel viimaseid hetki koos, kui nad tegid Rentslimiljonäri soundtracki Jay Ho. Kassnukkude ilmselge koopia oli Paradiso Girls, kelle lugu Patron Tequila kõlas tol aastal minu elus päris palju.

OneRepublic oli stabiilselt pildil lugudega Stop And Stare ja All The Right Moves, samas kui võrdlemisi uus tegija oli The All-American Rejects looga Gives You Hell.

Nende aastate kõige omapärasema saatusega lugu oli Ayo Technology, mis ilmus lausa neljas eriversioonis. Originaalis oli tegu 50 Centi ja Justin Timberlake looga, kuid sellest tegid kaverid belglane Milow, britt Skyla ning kreeka juurtega Katherine.

Hiphopis olid üldiselt rasked ajad ning vaid paar lugu jäi mulle sellest ajast kõrva. Kanye Love Lockdown oli üks lahedamaid laule ning T.I Dead and Gone koos Justiniga oli ka hea. Täiesti uus nimi oli aga Flo Rida, kelle Right Round kostus igal klubiõhtul.

Rokkmuusika hakkas ka vaikselt hääbuma. 30 Seconds To Marsi A Beautiful Lie oli kui värske tuuleõhk edetabelites kuniks 2009 lõpus nende uuelt albumilt ilmus Kings and Queens. Green Daylt ilmus samuti uus album ning selle parimad lood olid Know Your Enemy ja 21 Guns. Paramore suutis ka paar enamvähem lugu välja anda. Nendeks olid Decode ja Ignorance.

Üks bänd, mis mulle tol ajal omajagu meeldis, kuid millest keegi teist ilmselt kuulnud ei ole, on Aloha From Hell. Tegu oli karja saksa teismelistega, kellelt tuli mitu meeldejäävat lugu: Don’t Gimme That, Walk Away ja No More Days To Waste.

Huvitav fakt: 2009 ilmus ka Urban Symphony teine singel Päikese Poole. Tegu on numbrite järgi minu viimase 6 aasta kõige rohkem kuulatud looga. Siin on arvestatud siis puhtalt WMP’st kuulatud muusikat, mida on loetud praeguseks üle 60000, seega väärt tiitel.

Raskema roki poolelt tegid ilma tuttavad tegijad. Nightwishi Bye Bye Beautiful oli nende üks hoogsamaid etteasteid. Slipknotilt tulid Psychosocial ja Dead Memories. Bullet For My Valentinel ilmus uus album ning selle 3 parimat lugu olid Scream Aim Fire, Hearts Burst Into Fire ja Waking The Demon.

2009 ilmus minu ellu aga uus sümfoonilise metali bänd, nimeks sel Delain. Tegu on taas hollandi bändiga, sest miskipärast tuleb väga palju head naisvokaaliga metalit just Hollandist. Nende uhkeimad lood on April Rain, minu enimkuulatud lugude teine koht I’ll Reach You, Stay Forever ning Nightwishi kuulsa bassisti Marco Hietalaga koos tehtud The Gathering. Kusjuures üks selle bändi asutajaliikmeid oli Within Temptationi klahvpillimängija. Kõnealuselt bändilt ilmus 2009 üks rahulikum lugu Utopia.

Sellega said ka kahjuks paljude nende bändide paremad ajad läbi. Aga nagu me teame, siis iga hääbuva trendiga tuleb esile teine.

Esimesi märke hakkas näitama elektrooniline tantsumuusika. Pildile tõusid mitmed tänapäevalgi tuttavad nimed nagu Armin van Buuren looga In And Out Of Love ja Eric Prydz looga Pjanoo. Olid ka paar lühiajalise eduga artisti nagu Basshunter ja Edward Maya. Täielik one-hit-wonder oli aga Infinity.

Viimaseks nagu ikka on Eurovisioon. 2008 oli aasta, mil Dima Bilanile anti korduva üritamise eest võit ära. Mitte, et Believe nii halb oli, lihtsalt ta eelmine laul oli parem. Soomlased üritasid Lordi fenomeni korrata, kuid tulutult. Kaks meeldejäävalt head lugu olid aga Kreeka Secret Combination ja Ukraina shouldhavewon Shady Lady.

2009 jääb meile aga sellepärast meelde, et seal esindas meid Eesti läbi aegade parim laul Rändajad, mis sai tubli 6. koha. Tegu oli tugeva aastaga. Teised head lood olid näiteks Montenegrol, Rumeenial, Kreekal loomulikult ja Soomel.

tl;dr?
Popmuusika muutus aina tugevamaks mitme suure tähe (Lady Gaga, Taylor Swift, Katy Perry) esilekerkimisega. Rokkmuusika nautis oma viimaseid tugevaid aastaid ning räppmuusika oli peaaegu et olematu.
Sellega saigi eelmine dekaad läbi vaadatud. Lood lähevad aina värskemaks ning järgmisel korral juba lugudest, mis oleksid justkui eile raadiost tulnud.

No comments:

Post a Comment